Odczarowujemy „innowacje”

18.06.2020
Z czym kojarzy się Wam słowo innowacje? Prawdopodobnie Wasze myśli skierują się do laboratoriów i naukowców w białych fartuchach i ochronnych goglach. Być może w głowie pojawi Wam się obraz mikroprocesorów, supernowoczesnych robotów, albo przesuwających się po ciemnym ekranie rzędów programistycznego kodu… Taka wizja innowacji potrafi onieśmielić!

Tymczasem pojęcie „innowacja” kryje za sobą prostą ideę. To wszystkie te przedsięwzięcia, które zmieniają coś na nowe i lepsze, w różnych dziedzinach. Oczywiście mogą powstawać w nowoczesnych centrach badawczo-rozwojowych czy laboratoriach. Ale równie dobrze mogą dotyczyć rozwiązań, które stosujemy na co dzień: np. pomagać zazieleniać nasze biura czy wykorzystywać zasilanie solarne na wiatach przystanków.

Innowacjami są też zmiany społeczne, np. w podejściu do seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, które podnoszą komfort ich życia w różnych aspektach. 

Jak widać, możliwości jest wiele. Ale łączy je jedno – od lat ci, którzy chcą zmieniać swoje otoczenie, produkty czy biznes na lepsze, mogą liczyć na wsparcie Funduszy Europejskich.

Tylko od 2014 roku unijne pieniądze pomogły stworzyć ponad 9 tysięcy różnych innowacji i zrealizować ponad 5,5 tysiąca projektów badawczo-rozwojowych. Za tymi liczbami kryją się pomysły, które doczekały się realizacji. Więcej o efektach Funduszy Europejskich.

Statystykami i liczbami trudno jednak oddać ducha innowacji. By to zrobić, trzeba pokazać ideę i ludzi, którzy ją stworzyli. Z myślą o tym uruchomiliśmy na naszym portalu zakładkę „Polskie innowacje: krok w przyszłość”. Prezentujemy na niej 50 wybranych innowacji, które powstały przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Dla ułatwienia nawigacji zdecydowaliśmy się pogrupować je w kategorie, dotyczą bowiem bardzo różnych dziedzin. W każdej  zakładce oprócz opisów poszczególnych przedsięwzięć, znajdziecie także krótkie filmy, w których ich twórcy opowiadają o swoich pomysłach i drodze do sukcesu.

Zapraszamy do lektury i oglądania!