XXII posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Kapitał Ludzki
W posiedzeniu jako goście specjalni uczestniczyli Mariusz Kleszczewski – wicemarszałek województwa śląskiego, z głosem doradczym przedstawiciele Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans – Aurelio Cecilio, Katarzyna Ptak oraz Iwona Ganko. W spotkaniu wzięli udział również Anna Słupina-Świąć – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz Przemysław Koperski – wiceprezydent Częstochowy. Ponadto w obradach uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców.
W trakcie pierwszego dnia spotkania członkowie Komitetu zapoznali się z aktualnym stanem wdrażania Programu Kapitał Ludzki. Zgodnie z przedstawionymi informacjami w ramach Programu objęto wsparciem już ponad 5,3 mln osób, co stanowi 13 proc. mieszkańców naszego kraju, w tym prawie 1,9 mln osób młodych oraz prawie 250 tys. osób powyżej 55 roku życia. Przedstawiono również pierwsze wyniki zastosowania kryteriów efektywności zatrudnieniowej w projektach w obszarze rynku pracy i integracji społecznej, które potwierdzają wzrost efektywności udzielanego wsparcia w ramach Programu. W ramach projektów realizowanych na rzecz poprawy dostępu do usług edukacyjnych ponad 3,6 tys. ośrodków wychowania przedszkolnego skorzystało ze środków w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, PO KL natomiast 110,5 tys. dzieci w wieku 3-5 lat uczestniczyło w różnych formach edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich. W odniesieniu do wsparcia na rzecz edukacji przedszkolnej, dyskutowano na temat zasadności rozszerzenia wsparcia na inne obszary o niskim poziomie upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Przedstawiono również aktualną informację na temat wykorzystania alokacji w ramach Programu: zawarto blisko 35 tys. umów, których wartość stanowi blisko 74 proc. alokacji Programu oraz przedstawiono analizę procesu kontraktacji środków w ramach poszczególnych Priorytetów Programu. Mając na względzie różne tempo wdrażania Priorytetów PO KL, Instytucja Zarządzająca PO KL poinformowała, że będzie podejmować działania prowadzące do wykorzystania całej alokacji dostępnej w Programie.
Ponadto, pierwszego dnia spotkania zostały przedstawione wyniki badania ewaluacyjnego pn. "Badanie osiągniętych wartości wskaźników rezultatu komponentu regionalnego PO KL", które zawiera interesujące dane dotyczące trwałości zatrudnienia i firm założonych dzięki wsparciu z Programu oraz efektywność kosztową wsparcia. Zgodnie z wynikami badania ponad połowa uczestników projektów realizowanych w obszarze rynku pracy podjęła pracę, a ponad 25 proc. założyło własną działalność gospodarczą. W przypadku projektów na rzecz integracji społecznej, prawie co czwarty uczestnik podjął pracę. Ponadto, co czwarty uczestnik projektów dotyczących wsparcia na rzecz adaptacyjności pracowników i przedsiębiorstw odnotował wzrost dochodów. Z kolei celem drugiego z zaprezentowanych badań pn. "Ocena skuteczności kampanii informacyjno-promocyjnej dotyczącej zasady równości szans płci w ramach PO KL' było podsumowanie skuteczności przeprowadzonej kampanii oraz ocena wsparcia skierowanego do pracodawców na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego.
Podczas spotkania – po przedstawieniu zmian proponowanych przez Instytucje Pośredniczące – przyjęto uchwałę w sprawie zmian w Planach Działania na 2012 r. w ramach komponentu centralnego i regionalnego Programu Kapitał Ludzki.
Drugiego dnia posiedzenia członkowie Komitetu Monitorującego PO KL mieli okazję zapoznać się z projektem współpracy ponadnarodowej pn. "Streetworking - nowa jakość pracy z osobami bezdomnymi", realizowanym przez Fundację św. Barnaby z Częstochowy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy Agape i Barka UK w Poddziałaniu 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, PO KL, którego celem jest zmniejszenie wykluczenia społecznego w województwie śląskim poprzez objęcie osób bezdomnych nowatorską formą pracy ulicznej – streetworking (model mieszany).
Ponadto podczas posiedzenia dyskutowano nad propozycją alternatywnego systemu oceny projektów wspieranych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w kontekście nowej perspektywy finansowej 2014-2020.
Następne, dwudzieste trzecie posiedzenie Komitetu, odbędzie się 5-6 grudnia 2012 r. w województwie dolnośląskim.