XXXII spotkanie Komitetu Monitorującego Program Kapitał Ludzki
W trakcie posiedzenia omówiono aktualny stan zaawansowania wdrażania Programu oraz zaprezentowano postęp we wdrażaniu instrumentów uruchomionych po przeglądzie śródokresowym Programu w 2012 r. Polska należy do czołówki europejskiej, jeśli chodzi o płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego. Komisja Europejska zwróciła nam już ponad 78 proc. środków. W całym Programie Kapitał Ludzki podpisano dotychczas ponad 47,6 tys. umów o wartości 50,6 mld zł, czyli 104 proc. alokacji na lata 2007-2013. Od 2007 r. z Programu Kapitał Ludzki skorzystało ponad 8,4 mln osób.
Podczas spotkania, przedstawiono efekty projektów realizowanych z PO KL oraz wyniki badań skuteczności wsparcia.
W obszarze zatrudnienia wsparcie uzyskało ponad milion osób, w tym m.in. blisko 419 tys. młodych i ponad 149 tys. osób powyżej 50. roku życia. Po 30 miesiącach od udziału w projekcie pracuje blisko 60 proc. osób objętych pomocą. Dzięki wparciu EFS, osoby bezrobotne uruchomiły już ponad 205 tysięcy nowych firm. Niektóre z nich zatrudniają dodatkowych pracowników. Prawie 80 proc. tych przedsiębiorstw funkcjonuje dłużej niż rok. Jest to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia na rynku pracy.
Wsparcie uzyskało też ponad 12 tys. podmiotów ekonomii społecznej, w tym spółdzielnie socjalne. Dofinansowanie unijne związane z dostosowaniem do zmieniających się warunków funkcjonowania na rynku, otrzymało blisko 286 tys. przedsiębiorstw, w których ponad 1,4 mln osób uzyskało wsparcie szkoleniowe. Dzięki projektom PO KL utworzono również lub sfinansowano zajęcia w prawie 4,9 tys. przedszkoli, dla blisko 162 tys. dzieci. Blisko 90 proc. punktów przedszkolnych nadal funkcjonuje po zakończeniu dofinansowania z EFS.
Ponad 16,6 tys. szkół wdrożyło programy rozwojowe, ponad 53 tys. studentów ukończyło staże i praktyki. Kształcenie na tzw. kierunkach zamawianych podjęło 93,5 tys. studentów.
Wiceminister Paweł Orłowski podczas konferencji prasowej towarzyszącej posiedzeniu Komitetu, odniósł się do wykorzystania PO KL przez region: – Kujawsko-Pomorskie bardzo dobrze zrealizowało działania finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W regionie zainwestowano ponad 2 miliardy złotych. To 100 procent środków, które województwo mogło wykorzystać – powiedział. Dzięki tym pieniądzom m.in. 98 tys. osób z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w projektach realizowanych w sferze zatrudnienia, udzielono 13 tys. dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, blisko 53,5 tys. zakończyło udział w projektach szkoleniowych, dofinansowaniem objęto ponad 400 ośrodków przedszkolnych, a blisko 14 tys. dzieci w wieku 3-5 lat uczestniczyło w różnych formach edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich w tym regionie. – W nowej perspektywie finansowej Kujawsko-Pomorskie otrzyma tych środków jeszcze więcej – dodał wiceminister.