Wdrożenie budżetu zadaniowego u wszystkich dysponentów środków budżetowych w latach 2008-2012
Projektodawca: Ministerstwo Finansów
Jaki cel projektu?
Celem ogólnym projektu jest przygotowanie administracji publicznej do wdrożenia budżetu zadaniowego oraz zadaniowego planowania wieloletniego.
Jakie są cele szczegółowe projektu?
· Nabycie wiedzy i umiejętności przez pracowników administracji publicznej z zakresu metodologii budżetu zadaniowego, pozwalających na przygotowanie sprawozdania zrealizacji budżetu w układzie zadaniowym za dany rok oraz planu wydatków w układzie zadaniowym na dany rok.
· Nabycie umiejętności z zakresu planowania wieloletniego i strategicznego.
· Opracowanie i wdrożenie bazy mierników dla poszczególnych dysponentów budżetowych.
· Nabycie umiejętności z zakresu zarządzania przez cele.
Wartość ogółem projektu: 21 131 068,29 zł, w tym wkład publiczny 3 169 660,24 zł
Okres realizacji projektu: 11.03.2008 - 30.06.2015
Grupy docelowe:
Wsparciem w ramach projektu zostaną objęci wszyscy dysponenci budżetowi pierwszego i drugiego stopnia oraz 7 % dysponentów trzeciego stopnia.
Grupę docelową stanowić będą osoby wdrażające budżet zadaniowy w danej instytucji.
Rezultaty:
· projekt obejmie wsparciem 100% dysponentów środków budżetowych państwa pierwszego i drugiego stopnia oraz 7% dysponentów trzeciego stopnia w zakresie przychodowania i wdrożenia wieloletniego planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym,
· ukończenie szkoleń z zakresu metodologii budżetowania zadaniowego, planowania wieloletniego i strategicznego oraz obsługi narzędzi informatycznych wspomagających obsługę budżetu przez około 7000 pracowników (około 20 400 osobodni szkoleniowych) wybranych dysponentów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia,
· wykonanie około 26 ekspertyz w zakresie poprawy efektywności zarządzania finansami publicznymi,
· baza mierników dla poszczególnych dysponentów środków budżetowych,
· system IT wspomagający zarządzanie budżetem państwa w układzie zadaniowym,
· raport ewaluacyjny,
· zwiększenie poziomu wiedzy pracowników w zakresie metodologii budżetowania zadaniowego umożliwiające wdrożenie budżetu zadaniowego oraz planowania strategicznego,
· większe poczucie pewności w trakcie podejmowania decyzji w macierzystych jednostkach,
· większe zaangażowanie pracowników w wykonywane zadania.
Stan wdrażania projektu:
W dn. 31 lipca 2012 r. zakończyła się kolejna edycja szkoleń w dziedzinie budżetowania zadaniowego dla pracowników administracji publicznej. Tematyka zajęć o charakterze warsztatowo-seminaryjnym obejmowała dwa główne bloki tematyczne – ewidencję budżetu w układzie zadaniowym oraz sprawozdawczość w układzie zadaniowym.
Szkolenia zorganizowano w podziale na dwa rodzaje. W ramach szkoleń centralnych, które odbywały się w Warszawie, udział wzięli pracownicy jednostek centralnych oraz instytucji im podległych, a także państwowych osób prawnych, instytucji gospodarki budżetowej i agencji wykonawczych. W szkoleniach wojewódzkich z kolei, które odbywały się w 16 miastach wojewódzkich – osoby zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych funkcjonujących na terenie danego województwa.
Ogółem w okresie 2-31 lipca 2012 r. przeprowadzono 67 szkoleń. Łącznie wzięło w nich udział 1176 osób.
W ramach projektu 6185 osób ukończyło szkolenia ogólne i specjalistyczne.