Zagraniczne szkolenia praktyczne dla słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej
Projektodawca: Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
Co jest celem projektu?
Realizowany projekt odpowiada na potrzebę poszerzenia praktycznej wiedzy i umiejętności słuchaczy KSAP w następujących obszarach:
- Funkcjonowanie UE, a także polityk szczegółowych;
- Wyposażenie słuchaczy w praktyczne umiejętności niezbędne do realizacji zarządzania zadaniami publicznymi;
- Konieczność wdrożenia rozwiązań i wyposażenie w wiedzę pozwalającą na modernizację procesów zarządzania w administracji publicznej.
Jaka jest formuła projektu ?
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej realizuje projekt w partnerstwie z dwoma partnerami zagranicznymi: Ecole Nationale d`Administration (ENA) i Verwaltungsakademie Berlin.
Projekt składa się z 3 głównych działań:
- Przygotowywania – w grupach - prac analitycznych, których tematyka wynika ze specyfiki projektu. Praca musi dotyczyć konkretnego problemu i powinna przedstawiać rozwiązanie bazujące na doświadczeniach zagranicznych. Prace analityczne są najbardziej rozbudowanym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem sprawdzenia wiedzy i praktycznych umiejętności zdobytych w toku pracy z dużą partią materiału. Efektem są autorskie rozwiązania problemów administracji stworzone przez słuchaczy KSAP możliwe do zastosowania w ich przyszłej pracy zawodowej.
- Wizyt studyjnych w instytucjach europejskich, podczas których słuchacze biorą udział w spotkaniach z ich przedstawicielami. Słuchacze KSAP mogą w ten sposób uzupełnić wiedzę o doświadczenia, metody i rozwiązania stosowane w administracji krajów zachodnich. Informację te posłużą uczestnikom projektu w opracowaniu pracy analitycznej.
- Organizacji cyklicznych konferencji frankofońskich mających na celu podniesienie wiedzy i umiejętności słuchaczy do kontekstu międzynarodowego. Uczestnictwo przedstawicieli francuskiej administracji pozwala na zapoznanie się z problemami wdrażania reform w systemie francuskim. Konferencje stanowią uzupełnienie działań praktycznych o kontekst doświadczeń innych krajów.
Jakie działania zostały dotychczas zrealizowane w projekcie?
Od początku realizacji udział w projekcie rozpoczęło 270 słuchaczy KSAP. Opracowano także 65 studiów przypadku pod opieką merytoryczną zatrudnionych w tym celu ekspertów, które następnie zostały opublikowane. Zorganizowano 4 dwudniowe konferencje frankofońskie dla kilkuset uczestników, na które zapraszano międzynarodowych ekspertów.
Wartość ogółem projektu: 5 740 390,13 zł, w tym wkład publiczny 861 058,51 zł
Okres realizacji projektu: 01.10.2008 r. - 31.12.2014 r.
Grupy docelowe: Grupą docelową projektu są słuchacze KSAP XVII-XXVI promocji (375 słuchaczy).
Postęp finansowy: 2 833 989,10 zł